czwartek, 4 grudnia 2014

Polskie filmy, które trzeba obejrzeć: Mocny Człowiek


Mocny człowiek to jeden z ostatnich polskich filmów niemych. Powstał w 1929 roku, w czasie gdy produkcje nieme były powoli wypierane przez te dźwiękowe. Reżyserii podjął się Henryk Szaro, który miał ambicje stworzenia filmu artystycznego , którego temat będzie na tyle uniwersalny by poruszać widzów na całym świecie. I mu się to udało. Fabuła oparta jest na powieści Przybyszewskiego o tym samym tytule.

Czyż nie ma bowiem bardziej uniwersalnych uczuć niż chęć zdobycia sławy? Chęć bycia bogatym i podziwianym? Henryk Bielecki marzy o stworzeniu wielkiej powieści i zrobi wszystko by zasłynąć jako genialny powieściopisarz. Nawet jeśli droga do celu będzie usłana cierpieniem innych.
Mocny człowiek to świetne aktorstwo. Możemy podziwiać wybitnego Gregoriego Chmara wcielającego się w ogarniętego żądzą sławy Henryka Bieleckiego. Wydaje się, że to rola jego życia.
Za zdjęcia odpowiedzialny był Giovanni Vitrotti ,który spisał się w tym aspekcie doskonale. Po pierwsze mamy tu nawiązania do niemieckiego ekspresjonizmu jak i efekty takie jak przenikanie czy winieta. Ujęcia idealnie przybliżają nam stany wewnętrzne aktorów, gdzie na przykład twarz czekającej aktorki zestawiona jest z wahadłem zegara. Genialne są także sceny zbiorowe, gdzie w tańcu nakładają się na siebie różne elementy ludzkie jak i nieożywione.
Pozwolę sobie zacytować fragment recenzji Karola Forda:


[…] kochana Warszawka, z autami, tramwajami, hotelem Europejskim, Oazą, torem wyścigowym – podana po raz pierwszy we wspaniałych montażach. A całość – bajecznie udana. Sceny zbiorowe mogą służyć za wzór niejednemu realizatorowi zagranicznemu, a stroną techniczną można by zaimponować nawet wytwórniom spoza oceanu.
Głos Prawdy, 1929
 

Mocny Człowiek został uwspółcześniony poprzez dodanie muzyki Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio, która idealnie współgra z każdym kolejnym ujęciem.
Polecamy Mocnego człowieka za dobrą grę aktorską, ciekawą historię, piękne zdjęcia i genialną ścieżkę dźwiękową.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...