sobota, 17 listopada 2012

Historia mody : go go boots

Wszem i wobec ogłaszam- otwieram nowy cykl! Tak kolejny. Tym razem przynajmniej raz w tygodniu będziecie mogli poczytać o wszystkich trendach danej epoki, kultowych ubraniach,biżuterii,  fryzurach czy też makijażach. Wraz z rosnącą liczbą postów na ten temat będę uzupełniała słownik, który także pojawi się tutaj niebawem. W absolutnie skrócony sposób będzie przybliżał terminy filmowe, muzyczne jak i modowe- czyli wszystko co pojawi się w postach. Prócz tego już niedługo odsłonę będzie miała zakładka ,,Biblioteczka", gdzie znajdziecie tytuły książek i artykułów z których korzystam- może Wam się przyda.

By wprawić się w nastrój sprzyjający czytanie o wszelakich obuwniczych nowościach czy też zamierzchłościach zalecam:Przechodząc do meritum: go go boots!

Największą popularnością cieszyły się w połowie lat 60. Były niezbędnym elementem garderoby każdej bywalczyni klubów. Najczęściej zestawione ze spódnicą mini bądź takową sukienką. Kolory go go boots to zazwyczaj słodkie pastele, biel ( i pomyśleć, że dziś białe kozaczki są symbolem kiczu) jak i odcienie ciemniejsze. Fasony wszelakie, począwszy od tych z zamkiem błyskawicznym, poprzez obecność cholewki a skończywszy na zdobieniach np. ażurowych wykończeniach. Można by rzec- zero ograniczeń.

Skąd nazwa? 

Od pierwszej dyskoteki otwartej w Kalifornii w roku 1963, która nazywała się Whisky a Go Go. Bywalczynie tego klubu nosiły spódnice mini i buty na platformach. Później nawet zyskały osobne miano: ,, go go dancers".

W 1964 roku projektant  André Courrèges sprecyzował czym dokładnie charakteryzuje się ten typ obuwia:

* kwadratowy obcas ( zazwyczaj!)
*długość minimum za kostkę
*noszone do spódnic/sukienek przed kolano

Warto nadmienić, że bardzo często nosiła Nancy Sinatra, nazywano ją nawet ,,królową go go boots". W 1965 roku wylansowała hit ,, These Boots Are Made For  Walking", który sprzedał się w milionowym nakładzie. Teledysk zamieściłam wam powyżej.


1 komentarz:

  1. To może wydawać się dziwne, ale wiesz, co mi przyszło do głowy po przeczytaniu tego posta? :) Otóż moje pierwsze skojarzenie odnośnie go go boots to scena z pilotażowego odcinka "Wonder Years" - pierwszy dzień szkoły, Kevin i Paul czekają na przystanku autobusowym, teraz już jako uczniowie "Junior High School". I oto nadchodzi ONA - Winnie Cooper z rozpuszczonymi włosami, w mini spódniczce i białych kozaczkach :) I ta muzyka w tle...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...