środa, 15 sierpnia 2012

Jak Marilyn pomogła Elli


Słowem wstępu: Ella była ulubioną piosenkarką Marilyn, to jej utworów słuchała nocami by potem inspirować się nimi podczas własnych aranżacji. Podobno właśnie przy piosence ,, Pocałunek" z filmu Niagara da się zauważyć wpływy twórczości Fitzgerald. Zatem posłuchajmy:

Pozwolę sobie zacytować zdanie, z którym absolutnie się zgadzam:

Gdyby w latach pięćdziesiątych można było kupić wszystkie płyty Marilyn Monroe, okrzyknięto by ją jedną z najwspanialszych wykonawczyń ballad w tym okresie.
                                                       (Donald Spoto, ,,Marilyn Monroe. Biografia")W listopadzie 1954 roku Marilyn bywała na spotkaniach towarzyskich w wielu popularnych klubach nocnych: począwszy od Tiffany, Palm Springs Racquet , Hob Nob a skończywszy na Mocambo. Z tym ostatnim wiążę się pewna historia, która pomogła Elli Fitzgerald w rozwoju kariery jak i otworzyła Marilyn oczy na rasistowskie uprzedzenia Amerykanów (z którymi potem spróbuje zawalczyć wnikliwie interesując się prawami obywatelskimi).

Marilyn dowiedziała się od agentów Elli, że ta nie ma szans na angaż w klubie. Cóż zatem zrobiła Monroe? Ano łatwo się domyślić- zadzwoniła do właściciela Mocambo i w zamian za angaż Fitzgerald obiecała swoją obecność na czas występu przy stoliku najbliższym sceny. Właściciel oczywiście wyraził zgodę ( taka okazja promocji, któż by się nie zgodził?), prasa szalała a Marilyn nie opuściła ani jednego występu swojej ulubionej wokalistki.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...