piątek, 21 lutego 2014

Star Trek a Martin Luther King JrCzy są tutaj fani starego, dobrego Star Treka? Oczywiście mowa o The Original Series czyli schyłku lat 60. Przyznam, że tylko tę serię oglądam i kolejnych nawet nie zaszczyciłam swoim krótkowidzącym okiem. Film najnowszy widziałam, aczkolwiek mimo fioła na punkcie głosu Cumberbatcha i jego w roli Khana ( Shall we begin?) ta produkcja mi się nie spodobała, a oczekiwałam chociażby lekkiego zaciekawienia i poddania się akcji, poprzez powolne zapadanie się w fotelu i bezmyślne spożywanie chipsów z popcornu- nic z tego!

Za to serial z lat 60 to zupełnie inne emocje. Jak tu się nie zachwycać logiką Spocka i jego fascinating , Kirkiem i jego wiecznym nauczaniem miłości kobiet z innych planet, czy chociażby piękną Uhurą w przełomowej roli? Pomysły na inne planety także są fascynujące, nie zapominając o  ich szalonych mieszkańcach i barwnych kobietach- tak, tutaj możecie się uczyć kolorowej mody lat 60 w wydaniu nieco... kosmicznym. 
Uhura zaś to postać, o której napisałam już wiele stron. Jej rola w Star Treku miała być początkowo tylko symboliczna, aczkolwiek potem stała się ona jedną z głównym bohaterek- za namową samego Martina Luthera Kinga Jr. Uznał on, że rola ta jest przełomowa, bowiem Nichols ze względu na swój kolor skóry oraz płeć należała do części społeczeństwa podwójnie wykluczonego. W tym czasie role czarnych kobiet były stereotypowe, opierały się głównie na ukazywaniu ich jako pań domu. W Star Treku Uhura jest częścią załogi, czyli jedną z najważniejszych osób na statku. 


Pozwolę sobie zacytować:

For the first time on television we will be seen as we should be seen every day – as intelligent, quality, beautiful people who can sing, dance, but who can also go into space, who can be lawyers, who can be teachers, who can be professors, and yet you don’t see it on television – until now...
                                                                                                              Martin Luther King Jr


Nichols stała się postacią na tyle ikoniczną, że została zaproszona do specjalnego programu NASA, który miał zachęcić kobiety i osoby z mniejszości etnicznych do udziału w projekcie kosmicznym. Zaangażowano wtedy między innymi astronautkę: Sally Ride i pierwszego czarnoskórego astronautę: Giuona Bluforda.
Odcinek Plato’s Stepchildren za sprawą pocałunku Kirka i Uhury wywołał wiele kontrowersji. Był to pierwszy międzyrasowowy pocałunek czarnej kobiety i białego mężczyzny, jednakże już wcześniej w Star Treku pojawiały się związki międzyrasowe a nawet międzygatunkowe. 

W 1994 roku Nichols wydała swoją biografię  Beyond Uhura • Star Trek and Other Memories oraz była współautorką innych książek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...